Аратта - На головну

9 травня 2024, четвер

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- українська мова посіла друге місце в світі за мелодійністю після італійської. Також її визнали третьою найкрасивішою мовою в світі за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія та побудова речень після французької та перської мов на мовному конкурсі, що пройшов у Парижі в 1934 році...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Що таке справжня дружба?

Психологія та стосунки 39803 перегляди

Опубліковано - 19.12.2011 | Всі публікації | Версія для друку

Що таке справжня дружба?
Насамперед, потрібно пам’ятати, що ніякої «дружби» не існує. Тобто, існують відносини між людьми, які можна якимось чином характеризувати, і існує традиція називати певний тип відносин дружбою. Але ніякої самостійної сутності під назвою «дружба» немає. Є тільки реальні живі відносини, без імен і чітких обрисів.

Що я думаю з приводу справжньої дружби? Коротка відповідь, що дружба - це взаємний самообман, є занадто короткою, тому викладаю повну версію.

Отже. Що таке дружба?

Насамперед, потрібно пам'ятати, що ніякої «дружби» не існує. Тобто, існують відносини між людьми, які можна якимось чином характеризувати, і існує традиція називати певний тип відносин дружбою. Але ніякої самостійної сутності під назвою «дружба» немає. Є тільки реальні живі відносини, без імен і чітких обрисів.

Звідси випливає, що поняття, на зразок «справжньої дружби», «справжнього кохання» і тому подібних, по суті своїй, абсурдні. Якщо реально існує тільки конкретна взаємодія між конкретними людьми, то як можна проводити межу між сьогоденням і не-сьогоденням, між дружбою і не-дружбою, між коханням і не-коханням?

Тим не менш, певну грань проводити все-таки прийнято. І робиться це на основі штучної шкали оцінок. Тут ситуація така ж, як якщо б спостерігати за хвилями в морі. Одні йдуть зліва-направо, інші - праворуч-ліворуч. А які з них справжні? Як відокремити одні хвилі від інших, якщо все залежить від того, з якої ноги і на яку сторону встав спостерігач?

Так чи інакше, заведено вважати, що хвилі меншого розміру - це дружба, а хвилі крутіші - це кохання. Але важливі не ярлички, які ми на них вішаємо, не наші думки, а самі хвилі. Тобто, важливі конкретні живі стсоунки з живою людиною, а не те, як ми їх називаємо, і під який шаблон намагаємося їх підігнати.

То ж чи варто взагалі говорити про те, що таке «справжня дружба»? Давайте краще подивимося, що під дружбою розуміється на практиці, і до чого все це призводить.
Жіноча дружба

Жінки - істоти практичні і прагматичні. З соціальної точки зору, це може виглядати не завжди красиво, тому що таких надуманих принципів, як вірність і відданість, для жінок загалом не існує. Але з точки зору психології, така тверезість викликає тільки захоплення. Чоловікам варто було б повчитися цьому у жінок.

Жіноча дружба завжди носить характер тимчасового союзу. Як дві незалежні держави, які поважають, перш за все, свої власні інтереси. Іноді, корисно мати союзника. Але хіба клянуться королі і президенти у вічній вірності? Ні, - союз існує рівно до тих пір, поки він вигідний.

Так і жінки - поки дружити зручно і вигідно, вони кращі подруги. Але як тільки інтереси перетнулися - дружбі кінець. На словах можуть звучати гасла про відданість, але на практиці жінка вчинить саме так, як їй вигідно, і просто знайде собі виправдання в тому, що випадок винятковий, і нічого вона з собою вдіяти не могла.

І це дійсно добре. Тому що жінка обманює себе і оточуючих тільки на словах, а в діях завжди більш-менш чесна перед собою. А от чоловіки заради дружби і проголошеної клятви можуть все своє життя пустити під укіс, і пишатися тут нічим.

Основний камінь спотикання в жіночій дружбі - це чоловіки. Саме тут закінчується дружба і на перше місце виходить закон джунглів - кожен сам за себе. І якщо вже так вийшло, що інтереси у відношенні чоловіка перетнулися, - союзу кінець.

Так, іноді, жіноча дружба триває все життя, але це говорить тільки про те, що цим жінкам ні в чому було конкурувати між собою. А якщо одна з них відмовилася від чоловіка, заради іншого, то це, швидше за все, означає, що не дуже-то й хотілося.

Так у чому ж проявляється жіночий союз? До того часу, поки дружба між жінками зберігається, вона цілком схожа на чоловічу - та ж взаємовиручка у справах і та ж взаємодопомога у подоланні душевних утруднень.

Для жінок не вважається чимось ганебним поплакати одне в одного на плечі і у відвертій формі одне одного пожаліти. І це знову ж таки привід захопитися жіночою прямотою у вираженні своїх почуттів. Саме ця емоційна підтримка тримає жінок разом. Допомога у практичних справах важлива для них куди менше.

Тому, коли жінка знаходить собі чоловіка, готового витирати її сльози, всі кращі подруги відходять на другий план - в них більше немає необхідності. Чоловік і втішає, і вирішує життєві проблеми жінки, так навіщо їй ще з кимось дружити?

Оплески жіночій чесності та відданості своїм особистим інтересам!
Чоловіча дружба

Чоловіки дружать трохи інакше. В основі дружніх відносин лежить все та ж емоційна взаємодопомога, що і у жінок, але до неї додаються принципи чоловічої честі і відданості.

Тут потрібно сказати, що честь і відданість - це такі ж віртуальні поняття, як любов і дружба. У них точно так само немає жодного сенсу. Це просто уклад правил, який з дитинства прищеплюється чоловікам і стає для них священним.

Порядний чоловік або чоловік честі - це таке ж жалюгідне видовище, як і найбільш безпардонний негідник. У психологічному сенсі вони в рівній мірі нездорові, - просто знаходяться на протилежних полюсах однієї і тієї ж шкали. Перші стверджують свою значимість через показну порядність, інші - через байдужість до всіх правил і засад.

По суті, віра в честь і порядність - це форма невротизма, який, проте, зводиться в ранг вищої чоловічої цінності. Звідси і специфіка чоловічої дружби - дотримання правил честі, часто, виявляється для чоловіка більш важливим, ніж всі інші інтереси.

Тільки чоловік може «страждати за ідею» - революціонери, декабристи, патріоти, шукачі правди і інші люди честі - всі вони ставлять свої розумові ідеали вище навіть власного виживання. Дарвін б їх не схвалив.

Віра в справжню дружбу і чоловічу відданість - така ж нісенітниця, як всі інші прояви честі і порядності. І все-таки чоловіки дуже люблять цю гру і дуже переживають, коли у них немає друзів, або пишаються тим, що можуть бути для когось кращим другом.

На практиці, чоловіки часто йдуть проти своїх особистих інтересів, заради дружби. Це погано, тому що, зазвичай, такі самозречення відбуваються несвідомо, хоча і свідомо. Тобто, чоловік розуміє, що відмовляється від свого бажання заради дружби, але він не бачить, що бажання не зникає, а лише пригнічується, йде у несвідоме і продовжує точити вже глибоко зсередини. Будь-яка боротьба «за ідею» саморуйнівна, але чоловіки цього не бачать.

З іншого боку, готовність і здатність поступитися своїми інтересами робить можливим таке співробітництво у вирішенні практичних питань. Жінки співпрацювати не можуть - вони завжди змагаються, чоловіки ж дійсно можуть ефективно працювати над спільною метою рука об руку. І якщо чоловік чітко усвідомлює, від яких інтересів і заради чого відмовляється, то ніякого саморуйнування тут вже немає - все добре.

Але в основі чоловічої дружби лежить все-таки не співпраця і взаємодопомога, а та ж сама потреба бути втішеним, - як і у жінок. Чоловіки дружать рівно для того ж самого - щоб було на кого виплакати свої сльози.

Так, чоловіки не плачуть - вони п'ють гірку і, закушуючи, діляться своїми проблемами. Чоловік повинен бути суворим і плакати йому не належить, але суть від цього не змінюється. За пивом, на шашликах, на риболовлі, в спортзалі - скрізь чоловіки скаржаться один одному на своє життя і по-чоловічому втішають одне одного.

Найтепліші стосунки між чоловіками виникають тоді, коли рівень взаємної довіри дозволяє ділитися найпотаємнішими переживаннями. Тобто, простіше кажучи, коли можна виливати один одному найглибші і хворобливі переживання.

Кращий друг, справжній друг - це, звичайно, той, кому можна викласти всі свої важкі думи, хто все вислухає, зрозуміє і поспівчуває, хто не скористається отриманою інформацією і не вдарить потім в спину (жінки, до речі, завжди користуються і, якщо їм потрібно - б'ють з усього розмаху).

У цьому чоловіча та жіноча дружба схожі - і ті, й інші шукають в друзях розради і хочуть мати поруч із собою таку людину, на якого можна буде вивалити всі свої проблеми. Жінки роблять це у своїй безпосередній манері - прямо, просто і відкрито. Чоловіки будують з себе неприступних суворих мачо, але від цього виглядають ще смішніше.

Вся дружба - і чоловіча, і жіноча - побудована на принципі: «Я допомагаю тобі обманювати себе, а ти - допомагаєш обманювати себе мені». Страуси, що допомагають одне одному запихати голову в пісок, - ось найкращі друзі. А там, де мова не йде про втіху та самообманом, все зводиться до торгу - «Я виручаю тебе, а ти потім виручиш мене».

Психологічно дорослим чоловікам дружити «нема про що»...
Дружба між чоловіком і жінкою

Наостанок, про найцікавіше. Тема дружби між чоловіком і жінкою стає полем словесних битв із завидною регулярністю.

Вся плутанина виникає через використання слів, що не мають чітких визначень. Дружба, пристрасть, закоханість, кохання - де закінчується одне і починається інше? Ніхто цього не знає і не може знати через умовну природу цих понять. Точно сказати можна тільки одне - між чоловіком і жінкою можливі стосунки.

Коли ці стосунки побудовані на взаємній втісі, виникає «чисте і світле кохання», що оспівується поетами, - з сексом, родиною і всіма іншими справами, що є таким само невротизмом, як і «справжня дружба».

Коли у стосунках втішається тільки один з пари, тоді сексу, звичайно, немає, і виходить якась подоба безстатевої дружби. У ролі втішеного найчастіше опиняється чоловік, і саме тому в таких стосунках немає сексу. Слабкий чоловік жінці просто не цікавий.

З іншого боку, коли зустрічаються психологічно дорослі чоловік і жінка, що не мають потреби у взаємній втісі, тоді між ними виникають дивні стосунки, до яких дуже важко підібрати якесь визначення.

Це може бути чиста пристрасть, коли два тіла просто насолоджуються одне одним, або душевна і духовна близькість, коли зв'язок виникає на ґрунті єдності світосприйняття. А коли одне поєднується з іншим, тоді взагалі наступає казка - ті самі стосунки, в яких чоловік і жінка стають супутниками, попутниками, однодумцями в найкращому сенсі цих слів .

А ви все ще дружите?

 

До теми:
 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Психологія та стосунки»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

У нашого Українського народу існує повір’я, що від тих батьків, які не дотримуються звичаїв, родяться діти, що стають вовкулаками. Вовкулака, бувши в людській постаті, до церкви не ходить, з людьми не вітається і звичаїв людських не знає”
Олекса Воропай

 
Подорожуйте Україною комфортно і без обмежень!
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.