Аратта - На головну

26 квітня 2024, п`ятниця

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом вони будуть змушені покинути Україну. Пилип Орлик буде гетьманувати понад тридцять років, але більша частина його гетьманства пройде в еміграції. Григор Орлик стане визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, отримає графський титул і велику кількість європейських нагород. В 1747 році Г.Орлик одружиться на Луїзі-Олені де Брюн де Дентельвіль і стане володарем значних земель у Франції. Під Парижем він буде мати замок. В середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику буде побудований міжнародний аеропорт “Орлі”...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Нове право нового уряду

Політмаразми 21900 переглядів

Опубліковано - 17.08.2006 | Всі публікації | Версія для друку

Нове право нового уряду
Якщо всі кадри призначатимуться таким же чином, як зараз, то Президент дочекається, що його знімуть з поста ухвалою Кабінету Міністрів.

Конституційна реформа виявилася могутньою штукою. Входження у владу нового уряду «на основі усних домовленостей розподілу сфер впливу» залишили правове поле за бортом. Прикладів цього можна навести чимало.

Вчора, наприклад, був призначений новий глава НКРЕ Олександр Рогозін, який раніше займав пост радника Андрія Клюєва. Немає жодної проблеми в тому, що пост зайняв представник ДонбасуСіль. Це якраз і логічно: на те є свої домовленості між Ющенком і Януковичем.

Справа в іншому: останнім часом всі призначення в Україні робляться вельми цікавим способом. Спочатку нового чиновника представляє хтось із старших товаришів, а вже потім з’являється ухвала про його призначення. У деяких особливих випадках ще не призначений керівник до свого офіційного представлення встигає навіть провести нараду.

Звичайно, час, так би мовити, не терпить, та все ж… Подібна ситуація вже агукнулася Володимиру Козаку, якого Клюєв спочатку представив як главу «Укрзалізниці», а потім Кабмін був вимушений призначати його спочатку заступником, а потім, ймовірно подумавши, - першим заступником. Більш того, уряд був вимушений саме під це призначення швиденько перекроїти законодавство. Зрозуміло, що до подібного ексцесу Андрія Клюєва призвели розграфлені папірці з прізвищами і посадами, затверджені «трійкою» вночі, і абсолютне нерозуміння необхідності виконувати формальності.

У ситуації з НКРЕ практична реалізація «нового права» також призвела до вельми суперечливої ситуації. Річ у тому, що пан Рогозін був призначений на посаду ухвалою уряду. В той же час, згідно з чинним законодавством, це прерогатива виключно Президента, який і знімає, і призначає голову Комісії.

Зрозуміло, що хлопці з Кабміну мабуть вирішили, що в даному випадку діє пункт 9-2 статті 116 Конституції, де вказано, що уряд призначає і звільняє за поданням прем’єра керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу КМУ. Проте, відносно НКРЕ це не зовсім коректно.

Так, в Указі Президента (до речі – ще Кучми) чітко виписано, що НКРЕ є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, підконтрольним і підзвітним Президентові України. Звичайно, Конституція – це Основний Закон. Але Указ і всю законодавчу базу з НКРЕ ще поки ніхто не змінював. Тобто, питання про те, чи мав право Кабмін призначати керівника НКРЕ є принаймні спірним.

Та ж ситуація і з призначеннями заступників міністрів. Взагалі-то споконвіку в Україні призначати заступників міністрів було прерогативою Президента. І конституційна реформа не змінила в цьому питанні нічого.

Грішити подібними призначеннями почав ще Юрій Єхануров, але тоді це носило точковий характер. Сьогоднішня ж лавина призначень виглядає взагалі зухвало з правової точки зору. Звичайно, зрозуміло, що за кожним прізвищем велися переговори, і Президент сам би призначив всіх цих людей. Проте, справа в самому дотриманні принципу. Врешті-решт, Україна яка не є, але держава, яка намагається бути правовою. Абсолютно логічним виглядає завзяття нового уряду. Проте, абсолютно незрозумілою виглядає позиція Секретаріату Президента, який крізь пальці дивиться на порушення законодавства. Більш того, Павло Гайдуцький, усвідомлюючи проблему, стверджує, що Секретаріат на якійсь нараді вирішив спустити це питання на гальмах, мовляв, хай призначають.

Подібна тактика і одної, й іншої сторони дуже небезпечна для державної системи в цілому. По-перше, це породжує нескінченну кількість прецедентів, коли закон прямо порушується або використовується за якимись аналогіями, без відповідних роз’яснень органів, зокрема КСУ .

Нагадаємо Віктору Ющенку, що ще кілька тижнів тому «регіонали» погрожували йому затвердженням Віктора Януковича в парламенті без його внесення Президентом. Причому депутати напирали на якийсь принцип аналогії, який недопустимий в державному управлінні. Так от, якщо все в цій країні продовжуватиметься формуватися таким же чином, то Президент дочекається, що його знімуть з поста ухвалою Кабінету Міністрів, використовуючи при цьому аналогію з керівником центрального органу виконавчої влади.

По-друге, жоден з новопризначених заступників міністрів, глава НКРЕ і т.ін. не буде себе відчувати спокійно на своїй посаді. Адже призначені вони з порушенням законодавства. А значить - над ними постійно висітиме сокира зняття через суд. І знаючи українські реалії, ця сокира впаде на чиновницьку шию дуже скоро. Адже в Україні поки що є одна реальна влада – грошей і судів.

Бюрократія – це той стовп, на якому тримається будь-яка сучасна держава. Можна, звичайно, нарікати на її неефективність на пострадянському просторі, за гальмованість, але це єднальний стрижень всієї державної машини. Варто вибити кілька принципів, і все роззвалиться, як картковий будиночок.

А натомість прийде нова система, яка матиме ще менше відношення до демократії. Леонід Кучма при всій своїй авторитарності це чудово розумів, а ось Віктор Ющенко використовує принцип героя «Золотого теляти» директора Полихаєва, який не з’являвся на роботі і замовив собі печатку «Не заперечую. Полихаєв», «А ну вас всіх! Полихаєв» і т.ін. «Гумовий Полихаєв» чудово замінив живого директора. Але для Віктора Ющенка така позиція вкрай небезпечна.

 

 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Політмаразми»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

У нашого Українського народу існує повір’я, що від тих батьків, які не дотримуються звичаїв, родяться діти, що стають вовкулаками. Вовкулака, бувши в людській постаті, до церкви не ходить, з людьми не вітається і звичаїв людських не знає”
Олекса Воропай

 
Знайди свою ГАРМОНІЮ!
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.