![]() |
Після початку воєнних дій на Донбасі Київ просив ООН допомогти владнати конфлікт. Із подібним проханням український президент Петро Порошенко звертався ще у березні 2015 року. Розмови про ймовірність відрядження "блакитних шоломів" на схід України поновились після того, як російський президент Владімір Путін заявив про підтримку ідеї миротворчого контингенту на Донбасі. Щоправда, мандат і повноваження місії в Києві та Москві бачать по-різному.
Український варіант
Україна розробила свій проект резолюції ООН, в якому сказано, що Росія не може брати участь у миротворчій місії, а "блакитні шоломи" мають бути розміщені по всій зоні конфлікту, включно з ділянкою українсько-російського кордону, через який, за твердженням Києва, здійснюється постачання боєприпасів незаконним збройним формуванням сепаратистів. Окрім того, Київ не має наміру узгоджувати розміщення миротворців з представниками самопроголошених республік. Принциповим моментом є виведення російських військ з ОРДЛО до розгортання місії. Україна також розраховує, що на миротворців буде покладено більше функцій, ніж охорона спостерігачів ОБСЄ, які працюють на Донбасі від початку конфлікту.
Російський проект
У резолюції, яку підготувала для ООН Росія,пропонується розмістити миротворців лише на фактичній лінії розмежування сторін конфлікту на Донбасі. За цим проектом, "блакитні шоломи" мають бути оснащені легкою стрілецькою зброєю, а їхня головна місія полягатиме у захисті спостерігачів ОБСЄ. Місію спочатку пропонують відправити на шість місяців, але лише після того, як відбудеться "повне відведення сил і озброєння від фактичної лінії контакту". У тексті проекту також міститься заклик до Генерального секретаря ООН "невідкладно розпочати підготовчу роботу" і представити членам Ради Безпеки ООН на розгляд та затвердження "докладні рекомендації щодо кількості і національного складу місії ООН та інших аспектів її мандата", які будуть узгоджені з урядом України і представниками окремих районів Донецької та Луганської областей України, тобто проросійських сепаратистів. Проти останнього пункту виступає Київ, оскільки категорично не бажає вести переговори щодо розміщення миротворчої місії з представниками так званих "ЛНР" та "ДНР".
Утім, пізніше президент Росії Владімір Путін дещо змінив свою думку. Тепер він буцімто не проти миротворців на українсько-російському кордоні. Втім не усюди, а лише там, де перебувають спостерігачі ОБСЄ, для їхньої охорони. На даний момент на непідконтрольній Україні ділянці кордону з Росією довжиною в чотириста кілометрів 22 спостерігачі перебувають лише в двох місцях - російських пунктах пропуску "Донецьк" і "Гуково". Отже, йдеться зовсім не про контроль українсько-російського кордону миротворцями ООН.
Позиція міжнародних партнерів
Ані Німеччина, ані Сполучені Штати, головні міжнародні партнери України у вирішенні конфлікту на сході, не підтримують таку позицію Росії. В обох країнах впевнені - миротворці повинні мати доступ до всієї території, підконтрольної проросійським сепаратистам, в тому числі і на кордоні з Росією. Вони також підтримують позицію української сторони щодо надання більш широкого мандату "блакитним шоломам", ніж просто охорона спостерігачів ОБСЄ.
Більш конкретний проект майбутньої миротворчої місії у лютому за доручення екс-генсека НАТО Андерса Фога Расмуссена підготував експерт ООН при Колумбійському університеті в Нью-Йорку Річард Гоуан. У доповіді
Відповідно до пропозиції Гоуана, до складу контингенту мають увійти представники таких європейських країн, як Швеція, Австрія та Фінляндія, країн з досвідом участі в миротворчих місіях, як Бразилія, а також держав, які користуються довірою РФ, - Білорусь. Утім, в українському МЗС уже заявили, що проти залучення Білорусі, оскільки вона входить до військового союзу із Росією.