![]() |
Задля розвитку співпраці НАТО з Україною мають бути зроблені конкретні кроки, вважає колишній командувач військ США в Європі генерал у відставці Бен Годжес:
«По-перше, я б хотів, щоб Україні був запропонований План дій щодо членства. Це важливо з формальної точки зору. Серед практичних речей – покращення та розширення механізму обміну даними розвідки. Україна та Грузія знатимуть більше про те, що відбувається у Чорному морі швидше, ніж будь-хто через їх розташування, тому встановлення шляхів обміну розвідданими між країнами, які не входять до НАТО та Альянсом, США та Британією має відбутися набагато швидше», - сказав Годжес в коментарі «Голосу Америки».
Годжес також наголосив на необхідності посилення військово-морської співпраці, яка б виходила за межі щорічних навчань «Сі-Бріз» та включала б більш широку співпрацю за участю суден країн як членів, так і не членів НАТО:
«Звичайно, відповідно до Конвенції Монтре країни, які не належать до Чорноморського регіону, обмежені щодо того, які кораблі вони можуть надіслати та на який час. Але наприклад, український флот може співпрацювати з румунами та болгарами, турками та навіть з грузинською береговою охороною. У цій сфері покращення співпраці буде величезним кроком вперед».
А от зміна президента у США, на думку Годжеса, надасть новий поштовх ініціативам із зміцнення безпеки в Чорноморському регіоні.
«Дуже важливо, що адміністрація Байдена миттєво усуне всі сумніви щодо відданості США НАТО. Я переконаний, що адімінстрація Байдена вестиме значно більш чітку та непохитну політику стосовно Кремля і ми розробимо стратегію щодо Чорноморського регіону, яка у свою чергу призведе до кращої політики для України», - наголошує генерал Годжес.
Навіть не чекаючи нових рішень від НАТО, Україна може вжити практичних кроків зі посилення співпраці з Альянсом.
Одним з таких кроків може стати створення в Україні сертифікованого НАТО тренувального центру з ведення гібридної війни. Таку ідею
Подібний спільний центр НАТО та ЄС з протистояння гібридним загрозам є в Гельсінкі у Фінляндії. Однак в ньому не мають можливості брати участь країни, які не входять до Альянсу.
Створення центру в Україні, «над яким би майоріли прапори НАТО та країн-членів альянсу» стало б важливим знаком розширення співпраці з НАТО, зауважив експерт.